Balog Zoltán lett az új dunamelléki református püspök

Balog Zoltánt választotta püspökévé a Dunamelléki Református Egyházkerület. Az eredményt az egyházkerület választási bizottsága közölte november 5-ei szavazatszámláló ülése után. A korábbi emberierőforrás-miniszter, a Budapesti Németajkú Református Egyházközség lelkipásztora a szavazatok 67 százalékát, 200 szavazatot kapott a presbitériumoktól.

A Dunamelléki Református Egyházkerület korábbi püspöke, Szabó István három cikluson, 18 éven keresztül vezette az egyházkerületet.

Az MRE négy egyházkerületében november 28-ig tart a tisztújítás. A négy püspök közül várhatóan a jövő februári zsinaton választják meg a zsinat lelkészi elnökét.

Balog Zoltán a Parokia.hu oldalon olvasható életrajza szerint 1958-ban született Ózdon. A Debreceni Református Gimnáziumban érettségizett 1976-ban. Magyarországi és külföldi teológiai tanulmányai után, 1983-ban Maglódon és szórványgyülekezeteiben kezdte lelkészi szolgálatát. 1987-től ösztöndíjas volt Németországban.

1989 őszén tábori lelkészként az NDK-ból menekültek között szolgált. 1989-től a budapesti Németajkú Egyházközség beosztott lelkésze, 1996-tól megválasztott lelkésze.

Tanított óraadóként a budapesti teológián, vallástanárként a Baár-Madas Református Gimnáziumban. A Bonni Egyetem Ökumenikus Intézetében három évig volt tudományos munkatárs.

Egyházpolitikai tanácsadóként, majd miniszterelnöki főtanácsadóként dolgozott. 2006-tól 12 évig szüneteltette lelkészi szolgálatát, mert országgyűlési képviselővé választottak. 2010-től a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára, 2012 és 2018 között az emberi erőforrások minisztere, 2003-tól a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány főigazgatója, majd a kuratórium elnöke.

Horvátországi magyarokkal is találkozott

Balog Zoltán lelkész, fideszes parlamenti képviselő, a magyar parlament emberi jogi és kisebbségi bizottságának elnöke a Gyurcsány-kormány idején, 2007-ben a HMDK meghívására részt vett a szervezet március 15-ei központi rendezvényén, amelyre Vörösmarton került sor.

2018-ban Rippl-Rónai József festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás a zágrábi Modern Galériában, amit akkor Balog Zoltán, Magyarország emberi erőforrások minisztereként Nina Obuljen Koržinek, Horvátország kultúráért felelős miniszterével közösen nyitott meg. Látogatása során munkamegbeszélést is folytatott Jankovics Róberttel, a HMDK elnökével, aki ezúton is gratulál püspöki kinevezéséhez.

Tavaly lelkipásztorként hirdetett igét Horvátországban, amikor hálaadó istentiszteletre és ünnepségre került sor Kórógyon és Kopácson, köszönetképpen mindazoknak, akik a horvát honvédő háború idején a menekülteket befogadták.