Farsangoltak Csúzától Zágrábig

Csúzán, Laskón, Szentlászlón, Eszék-Rétfaluban és Zágrábban is farsangi mulatsággal búcsúztatták a telet.

Megtelt a csúzai kultúrotthon

Több településen is a hétvégén tartották a maszkabálokat. Szép számban voltak jelmezes gyerekek a csúzai mulatságon, melyet a Jókai Mór Kultúregyesület szervez a faluban már évek óta.

Kováts Zsuzsannától, az egyesület vezetőjétől megtudtuk, megtelt a kultúrotthon, mintegy ötven jelmezes gyerek vett részt az eseményen, akiket természetesen a szüleik, családtagjaik is elkísértek. A jó hangulatért Csurman Krisztofer helyi zenész felelt, ezenkívül a kicsik különböző gyerekjátékokban is kipróbálhatták magukat, mint amilyen például az almás tánc, a székfoglaló és a lufifújós játék.

A csúzai rendezvényen Jankovics Róbert parlamenti képviselőnk is részt vett. Az eseményt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta.

A farsangon begyűjtött pénzadományt az óvoda javára fordítják

Laskón a helyi óvodások szülei rendeztek gyerekmaszkabált vasárnap. Benić Venessza, az egyik szervező lapunknak nyilatkozva elmondta, az ötlet az anyukáktól indult, s idén szervezték meg második alkalommal a gyerekfarsangot a Laskói Ifjúsági Egyesülettel közösen, a Bethlen Gábor Alap támogatásával. Itt is volt zene, tánc és játékok, a nagyszülők fánkot sütöttek.

– Támogatóinknak köszönhetően minden ingyenes volt, kiraktuk az adománygyűjtő dobozt, a befolyt összeggel pedig az óvodások valamelyik programját támogatjuk – mondta el lapunknak Venessza.

Laskón az eseménynek az Ifjúsági Otthon adott helyet.

– Valamikor a maszkabál volt az év első rendezvénye a faluban, örülök, hogy ifjúsági egyesületünknek a helyi HMDK-alapszervezettel, valamint településünk lakosaival közösen sikerült visszahoznia ezt a régi, szép hagyományt – nyilatkozta lapunknak Munk Erik, a Laskói Ifjúsági Egyesület elnöke, hozzátéve, hogy mindenkinek, aki valamilyen módon hozzájárult a rendezvényhez, köszöni a segítséget.

A szentlászlói farsangon részt vett a falu apraja-nagyja

Szentlászlón a Petőfi Sándor Kultúregyesület 2015-ben élesztette újjá a farsangolás hagyományát, melyet évtizedeken keresztül nem ápoltak a településen. A szentlászlói kultúregyesületnek több tánccsoportja és színjátszó köre is működik. Évente számos vendégszereplésük van, saját rendezvényeikkel pedig a helyieknek szereznek örömet.

– Farsangi rendezvényünkön részt vett a falu apraja-nagyja, a fiatalok közül több mint hatvanan öltöttek magukra jelmezt, de néhány felnőtt is beöltözött, hogy segítsen a fiataloknak a tél „elbúcsúztatásában“ – nyilatkozta lapunknak Lapis János, a kultúregyesület elnöke. Örömét fejezte ki, hogy sikerült hagyományt teremteniük a farsangi mulatságból, mellyel tovább gazdagítják az egyesület tevékenységét. Az eseményt a zágrábi Kisebbségi Tanács és az Ernestinovói járás támogatta.

Tartalmas műsor a Népkör farsangi rendezvényén

Szombaton az eszék-rétfalusi Népkör Magyar Kultúregyesület is álarcosbált rendezett székházában. Az eseménynek mintegy száz résztvevője volt, kultúrműsorában helyet kapott a gyermekfoglalkoztató szakcsoport előadása, a Népkör színjátszó csoportjának a játéka és a felnőtt álarcosok felvonulása is.

Egy zsűri kiválasztotta a legeredetibb maskarákat is.

A Népkör asztaláról ezúttal sem maradtak le a magyaros ételek, a zenét pedig a kórógyi Aranycsárdás együttes szolgáltatta. A rendezvény főszervezője, Farkas Ibolya elmondta, a résztvevők visszajelzése nagyon pozitív volt. Köszönettel tartoznak a támogatóknak, vagyis a zágrábi Kisebbségi Tanácsnak és a magyarországi Bethlen Gábor Alapnak, valamint a vetélkedők főnyereményeit adományozó Pinkert és Szabó borászatoknak.

A gyerekek után most a felnőttek farsangoltak Zágrábban

Zágrábban az Ady Endre Magyar Kultúrkör tartott felnőtt maszkabált szombaton a zágrábi Magyar Kisebbségi Tanáccsal közösen. Itt is sokan jelmezbe öltöztek a résztvevők közül, rengeteg kreatív ötlet született, és csakúgy, mint az egy héttel korábbi gyerekfarsang, ez is vidám hangulatban telt.